
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Logic Type | CMOS |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Propagation Delay | 11.9 ns |
| Logic Function | OR, Shift Register |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | 8 Bit Parallel Load Shift Register |
Stock: 1181
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66343
Ext.Price$0.66343
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66343 | $0.66343 |
| 10 | $0.47961 | $4.79610 |
| 25 | $0.43430 | $10.85750 |
| 50 | $0.40785 | $20.39250 |
| 100 | $0.38301 | $38.30100 |
| 300 | $0.36146 | $108.43800 |
| 500 | $0.34112 | $170.56000 |
| 1000 | $0.28213 | $282.13000 |
| 3000 | $0.27912 | $837.36000 |
| 5000 | $0.27614 | $1380.70000 |
